Zegar ścienny - praktycznie i estetycznie

Do niedawna pełniły wyłącznie funkcję praktyczną – miały precyzyjnie, co do minuty, wskazywać czas, nie pozwalając nam się spóźniać. Dziś ta rola zegarów ściennych zeszła na dalszy plan. Ich atrakcyjny – a niejednokrotnie także zaskakujący – design sprawia, że doskonale sprawdzają się jako stylowa dekoracja wnętrza.

Okrągła tarcza i proste wskazówki to klasyczne oblicze zegara ściennego. Dziś jednak zegary przybierają najróżniejsze kształty i formy, stanowiąc atrakcyjny element wystroju naszych czterech ścian. Funkcja odmierzania czasu dawno zeszła na dalszy plan – liczy się przede wszystkim design. Choć na rynku wciąż znajdziemy klasyczne i minimalistyczne modele, kupujący coraz częściej wybierają te niecodzienne: o niestandardowej wielkości, ekscentrycznym kolorze, ciekawym kształcie czy interesującej formie.
 

Rodzaje zegarów


Czasy, w których do wyboru mieliśmy jedynie prosty czasomierz ze wskazówkami, bezpowrotnie minęły. Dziś możemy wybierać spośród wielu modeli i rodzajów zegarów, także tych zaawansowanych technologicznie. Najczęściej spotykane są:

    zegary mechaniczne – czyli takie, w których wskazówka porusza się dzięki mechanizmowi kół zębatych;
    zegary kwarcowe – te do odmierzania czasu wykorzystują kryształ kwarcu, który pod wpływem prądu drga z określoną częstotliwością;
    zegary cyfrowe – wskazują czas na ekranie LCD. By mierzyć czas, zliczają impulsy z generatora wzorcowego emitowane z określoną częstotliwością.

Choć wybierając zegar jako elegancką dekorację ścienną, kładziemy nacisk na design, warto wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje zegarów.


Dopasowana wielkość


Poszukując odpowiedniego zegara, który dopełni aranżację naszego mieszkania, koniecznie weźmy pod uwagę rozmiar. Chodzi zarówno o wielkość samego czasomierza, jak i pokoju, w którym ma się znaleźć, oraz ściany, na której zawiśnie. Zbyt duży zegar w niewielkim wnętrzu może skutecznie je przytłoczyć. Natomiast za mały czasomierz, powieszony na ścianie ogromnego salonu zapewne zupełnie nie będzie rzucał się w oczy. Jeśli pomieszczenie, w którym ma zawisnąć zegar, jest ciasne, a ściana, na której planujemy go umieścić, wąska, optymalnym rozwiązaniem będzie model o średniej wielkości. Duże zegary będą natomiast pasować do przestronnych pokoi. Na taki model warto zarezerwować np. ścianę tuż za kanapą w salonie – w takim miejscu rewelacyjnie będą prezentować się minimalistyczne, lecz monumentalne zegary.

Jeśli nie jesteśmy fanami dużych zegarów, a jednocześnie mamy do zagospodarowania sporą ścianę w mieszkaniu, wybierzmy bardziej designerski czasomierz. Możliwości jest mnóstwo. Bawmy się formą, kolorem i kształtem, dobierając model dopasowany do naszego gustu i wystroju wnętrza albo wręcz przeciwnie – zupełnie z nim kontrastujący.

Rozmiar zegara jest też istotny podczas montażu. Z uwagi na ciężar większość zegarów wymaga zawieszenia na haczyku lub gwoździu wwierconym w ścianę. Jeśli jednak w miejscu, które wybraliśmy, nie można wiercić, nic straconego! Wśród nowoczesnych zegarów ściennych znajdziemy też lekkie i płaskie modele naklejane na ścianę. Niektóre można też przymocować za pomocą specjalnych taśm montażowych.

Klasyczny, minimalistyczny, a może nietypowy? Wybór zegarów ściennych jest dziś ogromny. Wiele zależy od stylu, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie. Do klasycznych wnętrz idealne będą zegary tradycyjne: wykonane z drewna i designem nawiązujące do antyków. Świetnym wyborem może okazać się także klasyczny zegar z kukułką. W przypadku aranżacji w stylu retro idealnie sprawdzają się czasomierze stylizowane na dworcowe lub modele z wahadłem.

W nowoczesnych mieszkaniach, urządzonych zgodnie z filozofią minimalizmu, dobrze sprawdzą się zegary o prostej konstrukcji i stonowanym wyglądzie. Ciekawym pomysłem może okazać się także zakup modelu cyfrowego z dodatkowymi funkcjami, np. wskazującego datę lub temperaturę w pomieszczeniu. A co z modnym ostatnimi czasy stylem industrialnym? Ten surowy i stonowany design stanowi wręcz wymarzone tło dla zegarów o niespotykanej formie i oryginalnym designie!

 
Zawsze na czas


Choć mawia się, że szczęśliwi czasu nie liczą, nie warto całkowicie zrezygnować z zegarów w domowych aranżacjach. Dobrze dobrany do wnętrza czasomierz to wspaniała ozdoba i praktyczny gadżet. Choć dziś, chcąc sprawdzić godzinę, odruchowo sięgamy po smartfon, warto zawiesić na ścianie elegancki zegar – nawet jeśli ma on pełnić jedynie rolę stylowego dodatku do naszego mieszkania.

źródło:
https://blog.domoteka.pl/zegar-scienny-niebanalna-dekoracja-wnetrza/