Jak kolory wnętrza wpływają na nasze samopoczucie

Już dawno psycholodzy udowodnili wpływ kolorów na nasze samopoczucie, reakcje i nastrój. Skoro kolor wpływa na nasze samopoczucie to oczywiście zaczęto to wykorzystywać jako niekonwencjonalną metodę leczenia, poprzez eksponowanie zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Zapoczątkowali to mieszkańcy Egiptu, Chin i Indii. Dziś wykorzystując zdobycia nowoczesnej techniki jest to jedna z najpopularniejszych metod medycyny niekonwencjonalnej. Wiemy dobrze, że kolory mogą nas uspokajać, relaksować, poprawiać humor lub pobudzać. Dlatego warto o nich pamiętać również w naszych wnętrzach.

W jaki sposób kolory wpływają na naszą psychikę, jakie wywołują zachowania? Prof. Morton Wlaker chromoterapeuta w swojej książce „Siła koloru” tłumaczy jak kolor przez nas postrzegany jest przekazywany do mózgu.

„Następnie mózg w odpowiedzi na to zjawisko wysyła odpowiedni przekaźnik nerwowy w kierunku odpowiedniego narządu dokrewnego (tarczycy, nadnerczy, czy trzustki) w celu wywołania odpowiedniej reakcji hormonalnej. Powiadomiony narząd odpowiada wzmożoną produkcją i wydzielaniem hormonu, który dostaje się do krwiobiegu i oddziałuje na inne narządy wewnętrzne. Gruczoły wydzielania wewnętrznego reagują więc na kolory w sposób, w jaki rozpoznaje je mózg”.

Często bagatelizujemy znaczenie kolorów i ich oddziaływanie na nasze samopoczucie. Dlatego dość istotne jest właściwe zestawienie barw we wnętrzach w których przebywamy. Oczywiście nie musimy robić od razu tęczowych wnętrz. Raczej zastanówmy się jaki kolor będzie dla nas najlepszy w danym pomieszczeniu i ten kolor wykorzystajmy.

Wpływ kolorów na psychikę człowieka: jaki kolor dla nas będzie najlepszy i gdzie go zastosować?

Żółty – to bardzo optymistyczna i radosna barwa. Kojarzy nam się ze słońcem dlatego poprawia nastrój, ale też skłania nas do działania. Dzięki tej barwie lepiej kojarzymy i zapamiętujemy. Barwa ta nadaje się idealnie do pokojów dziennych i jadalni ale jeszcze lepiej sprawdzi się w pokoju dziecka, gdzie dziecko się uczy oraz gabinetach czy salach wykładowych. Świetnie wygląda w zestawieniu z naszymi ulubionymi szarościami i naturalnym drewnem.
Zobacz także  BIAŁE ŚCIANY: kolor, który daje swobodę

Pomarańczowy – bardzo pozytywna barwa, kojarzy się z ciepłem i komfortem. Pobudza umysł do działania, pozwala pozbyć się złych emocji. Z punktu medycznego przebywanie w pomieszczeniach utrzymanych w tej kolorystyce powoduje wydzielanie soków trawiennych i wzmaga poczucie głodu. Jest to dobry kolor do jadalni w tonacji jaśniejszej a trochę mocniejszy sprawdzi się w kuchni. Dlatego bardzo często ten kolor jest wykorzystywany w restauracjach. Jednak dla osób na wiecznej diecie to chyba nie jest najlepszy kolor do jadalni. ???? Radzę też ten kolor używać z umiarem, bo ściany malowane na ten kolor przytłaczają i pomniejszają wnętrza. Jeżeli pomarańczowy kolor to raczej w dodatkach. -)

Czerwony – jest to ciepła barwa, która pobudza pozytywne myślenie, kojarzy się z życiem i wzrostem motywacji. Jest to dość intensywny kolor, dlatego pomimo tego, że kolor nadaje przytulny i ciepły kolor we wnętrzach używany rzadko. Obcowanie we wnętrzach z dominującym kolorem czerwonym będzie powodować na początku silne pobudzenie, ale później może powodować wyczerpanie, zmęczenie. Kolor ten może męczyć nam oczy i powodować wzrost ciśnienia we krwi. Czerwień najbardziej kojarzy nam się z sercem idąc dalej z miłością, dlatego ma duże oddziaływanie na nasze życie seksualne. Jednak nie jest to najlepszy kolor do sypialni. W sypialni przy tak silnych barwach nie moglibyśmy wypocząć, chyba że jesteśmy dużymi śpiochami i potrzebujemy koloru pobudzającego zwłaszcza rano. Kolor ten sprawdzi się w garderobie, na klatce schodowej czy korytarzu, czyli tam gdzie nie przebywamy długo.
Zobacz także  Wnętrza, które mają betonowy look

Fiolet – jest to dość silny kolor. Kolor ten potrafi nas wyciszyć, pobudzić wyobraźnię i wpłynąć na rozwój intuicji. Jest to ulubiony kolor artystów. Jednak rzadko stosujemy tę barwę na ścianach, raczej łączymy ją z innymi kolorami lub jako dodatek kolorystyczny. Z fioletem będą dobrze komponować się kolory pochodne czyli te które popadają w tonację niebieską lub czerwoną, ale nadal są pochodną fioletu. Ciekawe zestawienie uzyskamy też komponując ten kolor z odcieniami żółtego.