Projektant wnętrz radzi jak dobrze urządzić mieszkanie

Rozmowa z Moniką Nykiel projektantką wnętrz i właścicielką pracowni 4DSGN

 
Mieszkanie jest miejscem gdzie spędzamy dużo czasu i wykonujemy różne czynności. Najczęściej w jednym domu mieszka więcej osób. Dlatego też urządzenie mieszkania nie jest proste. Musi ono być jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Nie bez znaczenia jest również ergonomia, szczególnie podczas urządzania kuchni oraz łazienki. Urządzenie wnętrza powinno również odpowiadać gustom i potrzebom wszystkich mieszkańców.

Projektując mieszkanie o błędy naprawdę łatwo. Niektóre z pomyłek mogą sprawić niemały kłopot. Poprawki są najczęściej bardzo trudne, pracochłonne i znacząco podnoszą koszy całej inwestycji. Nie ważne więc, czy sami urządzamy swoje mieszkanie czy korzystamy w usług architekta lub projektanta wnętrz, to warto pamiętać o kilku zasadach projektowania i nie kierować się jedynie modą.
 

Jak wykonać pomiar przed zaprojektowaniem wnętrza?

Kiedy mieszkanie jest nieumeblowane to wydaje się znacznie większe. Dlatego dokładne pomiary samego mieszkania jak i planowanych mebli ma znaczenie podstawowe. Robiąc pomiary należy zawsze brać pod uwagę długość, szerokość i wysokość.

Jak wykonać pomiar przed zaprojektowaniem wnętrza?


Jak projektować małe pomieszczenia?

Wielkość pomieszczenia ma znaczenie kluczowe. Stosując odpowiednie triki możemy optycznie powiększyć zbyt małe mieszkanie czy nadać przytulności bardzo dużym pomieszczeniom. Małe pomieszczenia należy urządzać tak, aby je optycznie powiększać. Dlatego dobrze jest pomalować je na jasny kolor, który odbija światło. Nie jesteśmy jednak skazani na biały kolor, możemy wybrać odcienie pastelowe czy delikatne szarości. Warto wiedzieć też, że barwy ciepłe zdają się do nas przybliżać, natomiast chłodne oddalać. Dodatkowo, im mniej mebli stoi na podłodze, tym więcej miejsca w pomieszczeniu. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się szafki i półki zawieszone na ścianie. Pamiętajmy jednak, że na półkach musi panować ład, bo im większy nieporządek, tym wrażenie ścisku większe. Ważny jest również materiał z jakiego wykonane są meble. W niewielkich pomieszczeniach źle wyglądają masywne meble z drewna. Lepiej jest, kiedy wykonane są one z lekkich konstrukcji, np. z metalu czy szkła. Dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z drzwi a jeżeli jest to konieczne to zastosowanie drzwi przesuwnych. W oknach zamiast firan lepiej jest zawiesić rolety. Powierzchnia naszego mieszkania okaże się optycznie większa, kiedy nasza podłoga będzie błyszcząca. Aby uzyskać taki efekt warto podłogę polakierować lub położyć na niej polerowane płytki gresowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zawieszenie na jednej ze ścian dużego lustra.


Jak projektować duże pomieszczenia?

W dużych mieszkaniach mieszka się komfortowo, ale ich urządzanie również wymaga pewnej wiedzy. Jeżeli źle je zagospodarujemy to zamiast domowego ciepła uzyskamy efekt pustej hali sportowej. Istnieje wiele sposobów na optyczne pomniejszenie wnętrza i dodania mu przytulności. Pierwszym z nich jest nałożenie na ściany tapety z dużym wzorem lub pomalowanie ich na ciemny kolor. Podobny efekt można uzyskać poprzez poziome pasy na ścianie. W dużych pomieszczeniach wspaniale wyglądają masywne meble ustawione na podłodze. Stara komoda czy masywna szafa z detalami dekoracyjnymi to coś, na co sobie możemy pozwolić podczas urządzania dużych mieszkań. W oknach zawiesić możemy firany i bogato zdobione zasłony. W przestronnych wnętrzach dobrze prezentują się duże obrazy w solidnych ramach. Duże mieszkania nie lubią drobnych elementów, dużych błyszczących lub bardzo jasnych płaszczyzn. Małe przedmioty podkreślą wielkość mieszkania, a same zginą w przestrzeni. Błyszczące i jasne płaszczyzny sprawią wrażenie, że wnętrze jest większe niż w rzeczywistości.

 Jak projektować duże pomieszczenia?
 

Jak projektować wysokie pomieszczenia?

Standardowa wysokość mieszkania wynosi 2,6 – 2,8 m. Wszystkie wnętrza powyżej tej normy określamy jako wysokie. Najtrudniejsze zadanie mamy, kiedy pomieszczenie to jest jednocześnie niezbyt duże. W mieszkaniu takim możemy mieć wrażenie, jakbyśmy znajdowali się na dnie studni. Stosując pewne rozwiązania, można w pewnym stopniu zniwelować ten nieprzyjemny efekt. Jedno z nich będzie pomalowanie sufitu oraz jednej ze ścian na taki sam kolor. Należy jednak pamiętać o tym, że należy wybierać barwę ciepłą. Odcień wybranego koloru jest bez znaczenia. Takie rozwiązanie optycznie obniży i lekko poszerzy wnętrze. Innym sposobem jest pomalowanie sufitu na szaro oraz położenie podłogi w tym samym kolorze. Dwie  przestrzenie o takim samym kolorze będą się optycznie przyciągać. Pamiętajmy tu jednak o tym, aby jednocześnie zastosować duże płaszczyzny w jasnych barwach, aby ciemniejszy sufit nie przytłoczył całego wnętrza. Inną metodą obniżającą wysokość mieszkania jest wykonanie sufitu podwieszanego. Jednocześnie można założyć listwy sztukateryjne pod samym sufitem oraz na wysokości około 1/3 ścian, ponieważ poziomy podział ścian „oszukuje” nas optycznie.  Podobny efekt da przymocowanie szerokiego pasa z płyt gipsowo-kartonowych.
 

Jak projektować pomieszczenia niskie?

Niskie pomieszczenia wydadzą nam się optycznie wyższe, jeżeli sufit będzie biały a ściany  pomalujemy do samych jego krawędzi. Pozornej wysokości pomieszczeniu nadadzą wszelkiego rodzaju pionowe wzory, tapety w pionowe pasy, czy wąskie firany od sufitu do samej ziemi.


Jak projektować pomieszczenia wąskie i długie?

Długie i wąskie najczęściej są hole i korytarze. Najprostszym sposobem na wyprowadzenie tych niedoskonałości, jest pomalowanie krótszych ścian ciemniejszym kolorem niż tych dłuższych. Jednocześnie na długich ścianach dobrze powiesić lustra. Odbicie poszerzy i skróci pomieszczenie, przez co pozbędziemy się efektu tunelu.

 

4DSGN Monika Nykiel - projektant wnętrz Krosno


Monika Nykiel - architekt wnętrz
www.4dsgn.pl
4dsgn@4dsgn.pl