Zalety i wady odkurzaczy bezprzewodowych

Każdemu wiele razy zdarzyła się sytuacja, kiedy musimy szybko sprzątnąć jakąś małą przestrzeń, na przykład po rozsypaniu czegoś w kuchni. Wtedy rozpoczyna się procedura podłączania odkurzacza. Odkurzacz bezprzewodowy jest zawsze gotowy do działania – nie potrzeba z niego wyciągać przewodu, szukać gniazdka, podłączać rur.

Bezprzewodowe odkurzacze akumulatorowe stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak dlatego, że są bardzo wygodne w użytkowaniu. Jednak są one sprzętem bardziej skomplikowanym, a przez to i droższym od tradycyjnych odkurzaczy przewodowych. Poza tym każdy z nas ma swoje potrzeby i przyzwyczajenia. Dlatego przed zakupem odkurzacza z zasilaniem akumulatorowym warto jest dowiedzieć się o nich więcej.
 

Czas pracy odkurzacza bez kabla

Największą zaletą odkurzaczy bezprzewodowych jest właśnie ów brak przewodu zasilającego. Sięgnięcie po odkurzacz staje się prostsze i szybsze, a kabel nie plącze się pod nogami i między domowymi sprzętami. Dodatkowo długość takiego kabla to najczęściej 3-4 m, co jest niewystarczające aby posprzątać mieszkanie o powierzchni 50 m2.

W odkurzaczach bezprzewodowych zasięg ograniczony jest jedynie pojemnością i żywotnością akumulatora. Odkurzacze dobrej klasy mają akumulator, którego energia wystarcza na około 45-60 minut sprzątania w standardowym trybie. W trybie turbo czas ten skraca się czterokrotnie. Ładowanie akumulatora trwa najczęściej aż kilka godzin. Dlatego, odkurzacze pracujące na energii z akumulatora nie sprawdzają się w dużych domach z dużą ilością dywanów i chodników.

Kupując odkurzacz bezprzewodowy pamiętajmy, że producenci podają czas jego działania w trybie oszczędnym. W trybie standardowym czas działania urządzenia nie powinien być krótszy niż 30 min. Taki czas pozwoli nam na trzy lub czterokrotne odkurzanie mieszkania o przeciętnej powierzchni 50m2.   

Drugą ważną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę podczas kupowania odkurzacza bezprzewodowego to jest jego moc. Im jest ona większa, tym odkurzacz lepiej zbiera brud. W trybie turbo odkurzacze bezprzewodowe pracują zbyt krótko, dlatego właściciele zwierząt, które gubią sierść, nie będą zbyt zadowoleni z takiego urządzenia.
 

Odkurzacz bez worka – oszczędność czy wygoda?

Podobnie na dwie strony można rozważać w odkurzaczach bezprzewodowych brak worka. Zbierane brudy gromadzą się w pojemniku, który trzeba regularnie opróżniać. Z punktu widzenia ekonomii jest to korzystne, bo oszczędzamy na kupowaniu worków, ale z drugiej strony jest to rozwiązanie mniej higieniczne.
 

Żywotność akumulatorów odkurzaczy bezprzewodowych

Akumulatory w odkurzaczach bezprzewodowych, tak jak we wszystkich urządzeniach z wbudowanymi ogniwami, po pewnym czasie zużywają się. Wymiana takiego akumulatora jest dość kosztowana. Odkurzacze bezprzewodowe mogą mieć wbudowany akumulator z ogniwami niklowo-wodorkowymi lub litowo-jonowymi. Te pierwsze odkurzacze są tańsze, ale ich akumulator jest mniej wytrzymały. Żywotność akumulatora z ogniwami litowo-jonowymi waha się w granicach od 2 do 5 lat.
 

Ile waży odkurzacz bezprzewodowy?     

Brak kabla i łatwość sięgnięcia szczotką odkurzacza do wysoko położonych miejsc w mieszkaniu to duże udogodnienie. Ale pamiętać trzeba też o tym, że odkurzacz bezprzewodowy trzeba cały czas nosić, a jego waga to około 4 kg.