Remont mieszkania - początek przyjemności czy kłopotów?

Teoretycznie remont mieszkania i jego wykończenie wydaje się proste. Jeżeli jednak nie masz zbyt dużego doświadczenia to remont i aranżacja wnętrza może oznaczać spore wyzwanie. Zanim więc zaczniemy warto poczytać nieco na ten temat, by uniknąć błędów, które mogą nas sporo kosztować czasu, nerwów i pieniędzy.

Często już na początku pojawiają się problemy. Pierwsza wizyta z sklepie, rozmowa z wykonawcą i już dowiadujemy się, że nasze laickie wyobrażenia są nierealne.  Aby dobrze zacząć na początku powinniśmy określić sobie realne potrzeby i możliwości finansowe.
 

Jak planować koszty remontu?


Powszechnie mówi się, że jeżeli założysz na remont określoną kwotę, to w rzeczywistości wydasz o 1/3 więcej niż zamierzyłeś. I rzeczywiście tak się stanie, jeżeli planowanie remontu będziesz robił jak zakupy bez listy. Wychodzisz po kilka rzeczy, a wracasz z pełnym koszem przypadkowo zauważonych rzeczy. W czasie planowania budżetu remontu i wyposażenia mieszkania należy uwzględnić wszystkie, nawet najmniejsze wydatki. Szczegółowo określony plan daje gwarancję, że remont nas nie zrujnuje.
 

Mieszkanie modne czy wygodne?


W Internecie, magazynach wnętrzarskich czy w salonach sprzedaży jest bardzo dużo modnych aranżacji wnętrz. Wzorując się na nich nie zawsze pamiętamy o własnych możliwościach i potrzebach. Bo jeśli np. mamy kota lub psa lepiej jest wybrać taki kolor podłogi, na którym sierść będzie najmniej widoczna. Jeżeli zaś mamy dużą rodzinę oraz wielu przyjaciół dla których często urządzamy przyjęcia, to przestronny salon, duży stół i wygodne krzesła bardzo nam się przydadzą. Wiele osób spędza dużo czasu przed komputerem. Pracując w domu, zadbaj o wygodne, ergonomiczne biurko i fotel biurowy.

Szczególnie ważne jest dostosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej. W zależności od stopnia niepełnosprawności mieszkanie musi spełnić określone warunki. Szczególnie należy zadbać o pomieszczenia sanitarne. Muszą one być wyposażone w odpowiednie uchwyty aby zapewnić wygodę i bezpieczeństwo. Jeżeli w mieszkaniu znajduje się osoba na wózku inwalidzkim to należy uwzględnić odpowiednią szerokość przejść.
 

Nie zaczynaj remontu i urządzania mieszkania bez projektu


Podczas remontu i urządzania mieszkania raczej nie ma miejsca na spontaniczność. W rezultacie może okazać się, że kolor ścian nie pasuje do mebli, a podłoga „gryzie” się z drzwiami. Źle zrobiony pomiar komplikuje prace lub je uniemożliwia. Koszty się zwielokrotniają a my „wychodzimy z siebie” z nerwów.  Ostatecznie może okazać się, że nasze wymarzone mieszkanie jest sumą przypadkowych i wymuszonych decyzji. Jeżeli nie potrafimy sami wykonac planu remontu i urządzenia mieszkania, to dobrze jest wynająć architekta wnętrz. Koszt jego wynajęcia na pewno będzie mniejszy niż koszty ewentualnych pomyłek i przeróbek. Dodatkowo często architekci wnętrz mają spore upusty cenowe ma wiele materiałów budowlanych i znają dobrych fachowców.
 

Co powinna zawierać umowa z wykonawcą remontu?

 
Najczęściej decydujemy się na firmę remontową rekomendowaną przez znajomych. W takiej sytuacji zapominamy o tym, jak ważne jest spisanie odpowiedniej umowy. Pozwoli to nam w przyszłości uniknąć nieprzyjemności, nieporozumień i niepotrzebnych kosztów.
 

Co powinna zawierać umowa z firmą remontową?


• lista zakupów materiałów i urządzeń,
• projekt wykonawczy,
• harmonogram prac,
• terminy realizacji poszczególnych etapów remontu,
• kary za ewentualne spóźnienia,
• opis technologii wykonania prac remontowych.

Solidna firma remontowa odpowiada za wszystkie formalności i całość przebiegi prac. Nam pozostaje jedynie cieszyć się wymarzonym mieszkaniem, którego remont i urządzenie odbyło się bez stresu i bez niepotrzebnych wydatków.

Warning: Illegal string offset 'ad#stat_data' in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 57 Fatal error: [] operator not supported for strings in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 66