Remont mieszkania po dziadkach

Czasami zdarza się tak, że dziedziczymy mieszkanie po dziadkach. Stare mieszkanie możemy też kupić na wtórnym rynku nieruchomości. Mieszkania takie mają najczęściej dogodną lokalizację i wyjątkową okolicę. Jednak, jeżeli chcemy takie mieszkanie remontować, to musimy się do tego szczególnie przygotować. Remont starego mieszkania wymaga właściwego zaplanowania prac w czasie.
 

Sprawdź, czy budynek w którym mieści się Twoje mieszkanie nie jest budynkiem zabytkowym lub pod nadzorem konserwatora zabytków


Stare mieszkania mieszczą się często w kamienicach na terenie zespołów staromiejskich. Dlatego niezwykle ważne jest sprawdzenie czy budynek, w którym znajduje się nasze mieszkanie nie jest budynkiem zabytkowym lub pod nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli tak jest, to będziemy potrzebowali pozwolenia, jeżeli remont będzie obejmował ingerencję w wygląd zewnętrzny budynku, tak jak np. wymiana okien lub ocieplenie budynku od zewnątrz.

Kamienice, które obejmuje ochrona konserwatorska, mogą mieć wymóg utrzymania jednolitej stolarki okiennej.  Oznacza to, że okna wymieniać musimy na takie same jak te stare. W starych budynkach może być również wprowadzony zakaz stosowania okien z PVC.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy budynek, w którym znajduje się Twoje mieszkanie znajduje się na wykazie zabytków lub czy objęty jest ochroną konserwatorską zgłoś się do właściwego urzędu administracyjnego.
 

Przed ingerencją w części wspólne budynku zdobądź zgodę wspólnoty mieszkaniowej

 
Prowadząc remont generalny możesz potrzebować podłączyć się do pionu kanalizacyjnego, zmiany lub wyniesienia licznika prądu na klatkę schodową. Tego typu zmian nie możesz przeprowadzić bez wiedzy i zgody pozostałych lokatorów budynku.

Czasem wystarczy tylko zgoda zarządu wspólnoty mieszkaniowej, aby podjąć decyzję o zezwoleniu na prowadzenie prac remontowych. Ale w niektórych sytuacjach zgoda wspólnoty może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia indywidualnego głosowania. Jeżeli nasza wspólnota nie dotyczy więcej niż siedmiu lokali, to potrzebna będzie bezwzględna większość głosów.
 

Pamiętaj, że niektóre prace remontowe wymagają zgłoszenia do wydziału architektury i urbanistyki

 
Trzeba wiedzieć, że takie prace remontowe jak wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej trzeba zgłosić do wydziału architektury i urbanistyki miasta. Wszystkie zmiany w instalacjach, takie jak np. utworzenie nowego punktu elektrycznego na ścianie lub przeniesienie instalacji wodno-kanalizacyjnej czy grzejnika wymaga stosownych pozwoleń i zgłoszeń. Pamiętajmy zatem o urzędowych terminach i planujmy w czasie złożenie wszystkich potrzebnych wniosków, projektów i dokumentów.
 

Sprawdź, czy instalacja elektryczna odpowiada Twoim potrzebom

 
Stare mieszkania mają zazwyczaj 4 kWh energii elektrycznej. Jest to za mało, jeśli planujemy wymianę płyty gazowej na eklektyczną czy indukcyjną. Podobnie jest, jeżeli wstawimy do naszego mieszkania dużą lodówkę, piekarnik z funkcją pary czy zmywarkę. Takie zmiany wymagają złożenia wniosku w zakładzie energetycznym i podpisania nowej umowy z zakładem dostarczającym energię i wykonania naszego zlecenia. Cały proces trwa około trzy miesiące.

Na etapie remontu generalnego dobry pomysłem, jest też wymiana instalacji elektrycznej. Pamiętajmy, że coraz więcej urządzeń działających na prąd wymaga instalacji trójfazowej zamiast prądu jednofazowego. Jeżeli w naszym mieszkaniu stwierdzimy duży poziom wilgoci to zadbajmy o to, by instalacje wykonane zostały z odpowiednich, odpornych na wilgoć materiałów.
 

Co warto wiedzieć o zmianach w toalecie

 
W starych łazienkach toalety montowane są tzw. podpięciem warszawskim, tzn., rura kanalizacyjna wychodzi bezpośrednio z podłogi, a na niej wpięta jest miska wc. Taka instalacja określana jest jako podstropowa, bo instalacja od naszego mieszkania mieści się w stropie sąsiada pod nami. Nowocześniejszym sposobem instalacji toalety jest instalacja nastropowa. Tutaj rura kanalizacyjna podłączona jest do pionu w naszym mieszkaniu nisko przy podłodze. Musimy pamiętać o jednej „żelaznej” zasadzie. Na naszej rurze musimy mieć 2,5% spadku. Oznacza to, że na długości 1 metra, rura musi obniżać się o 2,5 cm.

Jeżeli nie decydujemy się na przerobienie podpięcia podstropowego na nastropowe to odpada nam problem zachowania właściwego spadku.  Rura, która umieszczona jest zazwyczaj 10 cm pod podłogą, daje nam na tyle dużo miejsca, aby manewrować naszym stelażem podtynkowym, a tym samym miską wc w prawo lub lewo nawet do 4 m. Aby zachować estetykę, warto zabudować rurę odprowadzającą tak, aby była ona całkowicie niewidoczna.

Może zdarzyć się też tak, że w mieszkaniu bardzo słyszalny jest pion kanalizacyjny. Można przy okazji remontu wygłuszyć go na swoim poziomie poprzez izolacje wszystkich ścian otaczających pion kanalizacyjny.
 

Krzywe ściany w mieszkaniu!

 
Kiedy odkryjemy, że w naszym mieszkaniu mamy krzywe ściany to mamy dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to postawienie zabudowy z płyt gispowo-kartonowych, czy praktycznie postawienie nowych ścian. Takie rozwiązanie stosujemy,  kiedy krzywizny są znaczne. Jeśli jednak krzywizny nie są tak duże to możemy ścianę zagipsować lub przetynkować, położyć gładź, a na tak przygotowaną, już prostą ścianę układać tapetę, płytki czy po prostu pomalować po uprzednim zagruntowaniu.

Jeżeli mamy nierówne kąty pomiędzy ścianami, to możemy manewrować płytkami podczas ich układania. Sposobem na zgubienie krzywizn jest układanie płytek w tzw. „caro” czyli po przekątnej pomieszczenia. Efektem takiego zabiegu jest brak punktu odniesienia, co sprawia, że krzywizny stają się niewidoczne. Trudniej jest, kiedy chcemy położyć podłogę drewnianą do krzywych kątów. Jeżeli chcemy aby krzywizny były jak najmniej widoczne, to deski lub panele kładziemy krótkimi fragmentami do krzywej ściany.
 

Krzywa podłoga w mieszkaniu!

 
Nasze działania zależne są od tego, co znajduje się pod podłogą. Jeżeli mamy strop drewniany, to wystarczy zerwać starą podłogę. Zrywamy ją aż do poziomu belek i kładziemy wełnę skalną. Wełna skalna dodatkowo izoluje termicznie. Następnie kładziemy folię paroprzepuszczalną, kładziemy podwójną płytę OSB. Płyty należy kłaść tak, aby żadne z łączeń między płytami nie przechodziło w jednym miejscu przez wszystkie ich warstwy. Tak przygotowana podłoga jest gotowa, by położyć na niej każdy rodzaj podłogi drewnianej czy z paneli. Jeżeli jednak planujemy położyć na podłogę płytki ceramiczne, to musimy dodatkowo pokryć płyty OSB siatką i klejem. Powstanie wówczas powierzchnia podobna do wylewki.
 

Krzywy sufit w mieszkaniu!

 
Najłatwiejszym sposobem na wyrównanie sufitu jest zastosowanie sufitu podwieszanego. Sufit podwieszany wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli chcemy uzyskać ciekawszy efekt, możemy wykonać sufit podwieszany wielopoziomowy.

Robiąc sufit podwieszany, dobrze jest zaizolować go także akustycznie za pomocą specjalnych mat lub wełny.
 

Stary parkiet - cyklinować czy wymienić?

 
Co zrobić ze starym parkietem zależy od tego, w jakim jest on stanie. Jeżeli klepki parkietu chwieją się i skrzypią, a podłoga dodatkowo ma wybrzuszenia to najlepiej taką podłogę rozebrać. Jeżeli stan drewna jest dobry, to oczyszczony, przeszlifowany parkiet możemy ułożyć ponownie. Po ułożeniu należy go wycyklinować. Jeżeli uznamy, że parkiet jest w dobrym stanie i nie ma on poważnych uszkodzeń to wystarczy go jedynie wycyklinować. W obu przypadkach po wycyklinowaniu nakładamy olej, wosk lub lakier.
 

Piec kaflowy – zburzyć czy zachować?

 
Sprawa pieca kaflowego wygląda bardzo podobnie jak parkietu. Zaczynamy od jego oceny technicznej. Jeżeli piec jest bardzo zniszczony i nie estetyczny to najlepiej go zburzyć. Dzięki temu zyskamy sporo miejsca. Jeżeli zaś mamy w mieszkaniu, piękny, kompletny a do tego zabytkowy piec kaflowy, to warto go odnowić i zachować jako bardzo oryginalny element dekoracyjny.
 

Stare tynki – sprawdź je zanim zaczną odpadać


Sprawdzenie starych tynków jest bardzo proste. Wystarczy małym młotkiem puknąć w ścianę. Jeżeli ściana zacznie się sypać, pękać lub odpadać to najlepiej tynk zerwać i położyć na nowo. Przy okazji można położyć izolację termiczną z wełny. Znacznie to podniesie ekonomię ogrzewania takiego mieszkania.
 

Urządzanie starego mieszkania

 
Wszystkie wcześniej opisane zabiegi doprowadzą mieszkanie do stanu deweloperskiego. Należy również pamiętać, że należy w nim również usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy. Dopiero wtedy możemy rozpocząć projektowanie i urządzanie mieszkania  na nowo.

Warning: Illegal string offset 'ad#stat_data' in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 57 Fatal error: [] operator not supported for strings in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 66