Pokój na poddaszu - miejsce niezwykłe dobrze urządzone

Poddasze to wyjątkowe miejsce każdego domu. Niezwykłość poddasza tworzą odkryta drewniana więźba dachowa, skośne płaszczyzny oraz światło wpadające do wnętrza przez okna połaciowe. Poddasze stanowi również cenną dodatkową powierzchnię, która najczęściej pozostaje niewykończona i traktowana jest jako skład niepotrzebnych na co dzień przedmiotów. Czy nie lepiej by było urządzić tam dodatkowy pokój o niepowtarzalnym klimacie?
 

Jak zaplanować urządzanie poddasza?


Planowanie urządzania poddasza na przestrzeń mieszkalną jest tak samo ważne kiedy chcemy zaadoptować stary strych czy poddasze nowo wybudowanego domu. Łatwiej prowadzi się takie prace, kiedy przewidujemy na poddaszu pomieszczenie mieszkalne na etapie projektu. Wtedy możemy założyć odpowiednie obciążenie stropu, założyć sobie optymalną wysokość, zaplanować rozmieszczenie i rodzaj okien czy doprowadzenie odpowiednich instalacji. Jeżeli będziemy mieć właściwie ocieplony dach to pozwoli nam to na wprowadzenie funkcjonalnych rozwiązań.

Jeżeli w planie architektonicznym budynku poddasze nie było planowane jako przestrzeń do zamieszkania warto taki plan opracować. Warto wówczas zasięgnąć opinii konstruktora. Należy sprawdzić szczelność połaci dachowych i nośność konstrukcji stropu. Dach należy odpowiednio docieplić i poprowadzić potrzebne instalacje.

Duże znaczenie dla wykorzystania przestrzeni poddasza ma wysokość ścianek kolankowych. Mało komfortowe są ścianki do 70 cm. Ograniczają one swobodę projektową i powodują duże straty powierzchni użytkowej. Jeżeli ścianki kolankowe będą miały wysokość od 80 do 100 cm to będziemy mogli wzdłuż nich postawić lóżko, biurko czy komodę. Przy wysokości ścian140-150 cm uzyskamy prawie całkowitą swobodę i możliwość poruszania się po całej powierzchni poddasza. Jeśli mamy do dyspozycji ściankę 200 cm to poddasze możemy urządzać dowolnie bez żadnych ograniczeń projektowych.
 

Czy przebudowa poddasza wymaga formalności prawnych?

 
Załatwienie odpowiednich formalności prawnych jest wymagane w przypadku kiedy poddasze należy do większej ilości właścicieli. W takim przypadku musimy wystąpić o wypis i wyrys planu zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy w nim informacje na temat możliwości aranżacji. Następnym krokiem jest uzyskanie zgody współwłaścicieli na korzystanie z przestrzeni, prace budowlane, a także ewentualne zmiany udziałów. Mając odpowiednie zgody składamy do urzędu zgłoszenie na zmianę sposobu użytkowania aby uzyskać zgodę na planowane prace budowlane. Do naszych obowiązków należy również poinformowanie organu podatkowego o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej. Dokładne regulacje z zakresu adaptacji poddasza reguluje Prawo Budowlane.
 

Więcej światła na poddaszu


Poddasze kojarzy się zazwyczaj z miejscem o niewielkiej ilości światła. Wynika to z faktu, że znajduje się tam niewiele okien połaciowych. Dlatego, jeżeli zależy nam na tym aby nasze poddasze nie było mroczne należy stosować w nim jasne kolory. Jasne, czy nawet białe ściany i sufity będą optycznie rozświetlać i  powiększać wnętrze. Poza tym jasne kolory dobrze komponują się z drewnem więźby dachowej. Jeśli chcemy wnętrzu dodać charakteru i elegancji to zastosujmy ciemniejsze kolory dodatków.
 

Dla kogo pokój na poddaszu?

 
Pokój na poddaszu może zarówno służyć nam lub naszym gościom.

Dodatkowa powierzchnia na poddaszu może służyć nam jako dodatkowy salon, garderoba, bawialnia, gabinet, biblioteczka, czy miejsce na domową salę kinową czy miejsce spotkań przy grach planszowych.
Na poddaszu można również zaaranżować całe bardzo przytulne mieszkanie. Mogą w nim zamieszkać nasi rodzice, dorastające dzieci czy możemy je wynająć i mieć z tego tytułu dodatkowe dochody. Pokój na poddaszu możemy zaprojektować również w taki sposób, aby pełnił on rolę sypialni dla gości.
 

Meble dostosowane do urządzenia poddasza


Skośne sufity i obniżone ściany stwarzają często wiele problemów związanych z umeblowaniem poddasza. Ale odpowiednie wykorzystanie powierzchni i dobranie właściwych mebli pozwoli nam jak najlepiej wykorzystać całą powierzchnię poddasza. Na niskich ścianach kolankowych można ustawić łóżka, biurka, komody. Można tam ustawić niskie regały czy urządzić kącik zabaw dla dzieci. Jeżeli chcemy na poddaszu ustawić szafę to dostępne są na rynku  specjalne systemy drzwi i profili służące do montażu na poddaszach. Zabudowane meble dobrze jest projektować w kształcie litery L lub U. Dużo prostsze i tańsze są otwarte półki i drążki do wieszania ubrań.