Jak urządzić garderobę aby oszczędzała nasz czas?

Garderoba to takie miejsce, dzięki któremu łatwiej zapanować nad porządkiem w domu. Dzięki dobrze zorganizowanej garderobie możemy zaoszczędzić czas i pieniądze. Ale aby cieszyć się tymi zaletami garderoby należy ją odpowiednio zaprojektować i wykonać.
 

Gdzie powinna się znaleźć garderoba?


Najwygodniej jest kiedy garderoba znajduje się blisko sypialni i łazienki. W sypialni bądź w łazience co dziennie się ubieramy i rozbieramy. W łazience też często stawiamy kosz na brudne rzeczy. Jeżeli w mieszkaniu jest więcej sypialni a planujemy tylko jedną garderobę, to dobrze jest kiedy znajduje się ona pomiędzy pokojami, tak aby każdy miał do niej wygodny dostęp.
 

Jak wyposażyć garderobę?


Wyposażenie garderoby zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Celem uniwersalnym każdej garderoby jest praktyczne i funkcjonalne ułożenie rzeczy. Przed zaprojektowaniem garderoby dobrze jest więc zastanowić się czego mamy najwięcej i z czego najczęściej korzystamy. Na uwadze trzeba mieć również ergonomię i w swoich planach uwzględnić wzrost domowników.

Następnie warto jest zastanowić się, jak chcemy poukładać nasze ubrania. Najwygodniej jest, kiedy mamy łatwy dostęp do wszystkich ubrań. Powieszenie ich na wieszakach nie wymusza przesuwania innych rzeczy i zapobiega ich mięciu. Jeżeli już planujemy półki, to najlepiej niezbyt głębokie i wysokie. Pozwoli nam to zaoszczędzić miejsce w garderobie. Dobrze jest mieć też miejsce na powieszenie długich płaszczy czy sukienek. Bieliznę najlepiej zamknąć w szufladach z organizerami z przegródkami.
 

Garderoba podzielona na strefy


Garderoba to nie tylko miejsce składowania ubrań. Przechowuje się tam również dodatki, przymierza ubrania i je prasuje. Dlatego warto ją podzielić na te właśnie strefy.
 

Strefa ubrań codziennych

Tu znajduje się to, co nosimy na co dzień. Rzeczy powinny być łatwo dostępne na wysokości wzroku. W porannym pośpiechu szukanie ubrań może być dość irytujące, więc dobrze skorzystać z tej rady.


Strefa ubrań zakładanych okazjonalnie

Każdy z nas ma ubrania które zakłada tylko na specjalne okazje. Nie ma więc potrzeby aby zajmowały one miejsce wśród rzeczy codziennych. W ich przypadku możemy sobie pozwolić by znajdowały się one na wyższych półkach czy wieszakach w garderobie lub głębiej schowane w regałach.


Strefa dodatków

To miejsce przeznaczone jest na torebki, szale i szaliki, apaszki, kapelusze i czapki. Każdy z nas ma masę takich drobnych rzeczy, których szukanie przysparza na ogół wiele kłopotów. Przyporządkowanie im danego miejsca w garderobie zwolni nas z tego kłopotu.

 
Strefa przymierzania

W tej części garderoby najważniejszym elementem wystroju jest lustro. Dobrze jest, kiedy lustro jest duże i dobrze oświetlone. Dobrze też mieć w tym miejscu wygodny fotel lub pufę oraz niewielki stolik do odkładania ubrań lub chociaż wieszak na ścianie. W takim miejscu odpowiedź na ponadczasowe pytanie „w co się ubrać” jest z pewnością łatwiejsza.  
 

Strefa prasowania

Sterta ubrań do prasowania nie wygląda zbyt dobrze w salonie na kanapie. Dlatego dobrze wygospodarować w garderobie mały kącik na deskę do prasowania i żelazko. Zadbajmy tylko aby w odpowiednim miejscu znalazło się gniazdko elektryczne do podłączenia żelazka.
 

Sztuczki desingerskie w garderobie

Jeżeli w garderobie odpowiednio podświetlimy ubrania, będą one bardziej efektownie wyglądać. Dobrze jest więc aby w garderobie było dużo mocnego światła, a same ubrania możemy dodatkowo podświetlić za pomocą ledów.

Bardzo estetycznie wygląda garderoba, w której ubrania poukładane są kolorami.

Jeżeli nasza garderoba na to pozwoli, to możemy tam ustawić toaletkę, czy nawet efektowną umywalkę, a wtedy zamieni się ona w pokój garderobiany.