Jak dobrze położyć płytki w kuchni i w łazience?
Płytki są wygodnym i estetycznym rozwiązaniem w każdej kuchni i łazience. Położenie płytek w kuchni lub w łazience może nas przyjemnie zaskoczyć lub niemiło rozczarować. Od czego więc zależy jakość prac glazurniczych? Na co zwrócić uwagę aby efekt końcowy nie okazał się fuszerką?
Jak przygotować ścianę i podłogę pod płytki?
Pierwszym krokiem do ułożenia płytek jest dokładne przyjrzenie się ścianom i podłodze. Podłoże pod płytki musi być równe, suche i czyste. Cała płaszczyzna, na której planujemy ułożyć płytki musi być stabilna. Jeżeli zauważymy jakieś pęknięcia i nierówności to konieczne jest ich zaszpachlowanie lub zastosowanie wylewki samopoziomującej. Tak przygotowaną powierzchnię gruntujemy. W miejscach szczególnie narażonych na zawilgotnienie dobrze jest zastosować głęboko penetrujący preparat gruntujący.
Jaki wybrać klej do płytek?
Na gładkie, zagruntowane i wysuszone podłoże kładziemy zaprawę klejową. Najlepiej użyć gotowego do rozrobienia kleju do płytek. Musimy jednak pamiętać, że do każdego rodzaju płytek jest inny rodzaj kleju. Innego preparatu użyjemy, kiedy planujemy płożyć płytki gresowe, a innego do ceramicznych. Należy również wziąć pod uwagę ewentualne ogrzewanie podłogowe. W takim przypadku należy zastosować klej elastyczny.
W jaki sposób układać płytki?
Są dwa sposoby układania płytek. Pierwszy z nich polega na nałożeniu szpachlą na ścianę warstwy kleju i dociśnięciu do niej płytki. Płytkę poziomujemy poziomicą. W drugim sposobie klej należy rozprowadzić na powierzchni podłoża przy pomocy szpachli ząbkowanej, a także po powierzchni płytki. Tak przyklejoną płytkę, również wyrównujemy za pomocą poziomicy. By klej nam nie wyschnął nie należy nim smarować więcej niż 1,5 m2 powierzchni. Płytka będzie dobrze się trzymała, jeżeli wypełnimy całą jej powierzchnię.
Dla zachowania równych odległości pomiędzy płytkami dobrze jest je oddzielać od siebie tzw. krzyżykami dystansowymi. Po założeniu krzyżaków, płytki dobrze jest dobić gumowym młotkiem.
Od którego miejsca zacząć układać płytki?
Jeżeli płytki układasz na podłodze to najlepiej jest zacząć od środka pomieszczenia. Aby dokładnie wymierzyć środek, należy rozciągnąć sznurek od ściany do ściany. Pierwszy rząd płytek ułóż równolegle do bocznych ścian, zaczynając od płytki środkowej. Są też zwolennicy układania płytek od ściany frontowej w kierunku drzwi wyjściowych z pomieszczenia.
Jeżeli chcemy położyć płytki na całej ścianie, to ich układanie zaczynamy od dołu do góry. Jeśli jednak płytki mają być tylko do określonej wysokości ściany, to zaczynamy ich układanie od góry.
Jak wykonać fugowanie płytek?
Aby rozpocząć fugowanie odczekaj minimum dobę, od kiedy zwiąże zaprawa klejowa. Po upływie tego czasu zdejmij krzyżyki i dokładnie oczyść powierzchnię. Fugę należy rozmieszać tak, aby miała konsystencję gęstej papki. Pamiętaj, że jeśli użyłeś kleju elastycznego to fuga również musi być elastyczna. Fugę nanoś na większe powierzchnie używając pacy gumowej lub filcowej.W narożnikach możesz pomóc sobie małą szpachelką. Płytki należy fugować małymi partiami wykonująć energiczne ruchy kołowe. Nadmiar fugi usuwa się ściągaczem do szyb. Kiedy zauważysz, że fuga wiąże, zacznij ją zmywać z płytek gąbką namoczoną w letniej wodzie.
Czym zabezpieczyć spoiny dylatacyjne?
Spoiny dylatacyjne naroże czy łączące wymagają fugowania odpowiednią elastyczną masą uszczelniającą. Zanim rozpoczniemy uszczelnianie należy okleić spoinę z obu stron taśma malarską. Silikon nakładamy pistoletem do silikonu. Kiedy wygładzimy silikon mokrym palcem (można go dodatkowo namoczyć w płynie do naczyń) zdejmujemy ostrożnie taśmę malarską.