Adaptacja stodoły na dom mieszkalny

Coraz częściej w naszym krajobrazie pojawiają się budynki mieszkalne o bardzo oryginalnych formach. Są to domy które powstają przez adaptację wiejskich budynków gospodarczych. Wysiłek  i koszt włożony w taki projekt jest wart znakomitego efektu końcowego. Zanim jednak będziemy mogli otworzyć szampana musimy przebrnąć przez sporą ilość zawiłości technicznych i aspektów prawnych. Jest tak dlatego, że budowa tradycyjnego domu różni się znacznie od adaptacji stodoły na duży budynek mieszkalny. Jednak jeśli kochasz przestrzeń i niekonwencjonalne rozwiązania i zaskakującą aranżację wnętrz warto zastanowić się nad takim właśnie rozwiązaniem.
 

Od czego zacząć adaptację stodoły na budynek mieszkalny?


Nie ma jednej gotowej rady jak zaadoptować budynek gospodarczy na dom rodzinny. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie uwzględniając wiek budynku, jego konstrukcję i materiał z którego został wybudowany.  Trzeba też mieć świadomość, że nie każdy budynek nadaje się do adaptacji. Zanim rozpędzimy się w naszych planach warto zasięgnąć opinii eksperta budowlanego. Najważniejsze elementy które powinny zostać poddane jego oględzinom to stan konstrukcji, jakość fundamentów i dachu. Na tym etapie  rozsądnie jest sprawdzić stan prawny działki na której stoi budynek.
 

Wykończenie elewacji stodoły w której chcemy urządzić nasz dom


Odpowiednie ocieplenie murów budynku gospodarczego w którym planujemy w przyszłości zamieszkać, to sprawa, którą powinniśmy rozpatrzyć zanim zaczniemy pierwsze prace budowlane. Jeżeli ściany nie posiadają dla nas żadnej wartości estetycznej, to ocieplenie możemy wykonać zewnątrz. Elewację możemy w takim przypadku wykonać z drewna, które doskonale pasuje do wiejskiego otoczenia. Jeśli jednak chcemy zachować naturalną urodę materiału, z którego zbudowana jest stodoła, np. kamień czy stara cegła, to należy szukać innych rozwiązań ocieplenie budynku.
 

Parter domu zaadaptowanego ze stodoły


Marzenie o stworzeniu domu z budynku gospodarczego wynika nie tylko z chęci stworzenia czegoś oryginalnego architektonicznie w pięknej okolicy, ale również z chęci posiadania przestronnych wnętrz.  Duża przestrzeń rozbudza wyobraźnię aranżacyjną. Aby jednak uzyskać jak najlepszy efekt  trzeba zadbać o odpowiednie naświetlenie pomieszczenia. Służą temu duże okna lub w całości przeszkolone ściany.  Projektując przeszklenia, oprócz kwestii technicznych, ważne jest by zwrócić uwagę na otoczenie, by widok za okien cieszył nas każdego dnia.

W taki domu wspaniale prezentuje się wysoki salon z kominkiem połączony z kuchnią i jadalną.  Praktycznym rozwiązaniem jest zaprojektowanie jadali w taki sposób, aby łączyła się ona bezpośrednio z zewnętrznym tarasem. Dzięki temu w ciepłe dni będziemy mogli spożywać posiłki na świeżym powietrzu. Na tym poziomie potrzebna będzie nam jedna łazienka oraz zamknięty pokój np. gabinet do pracy lub pokój gościnny.
 

Jak wybudować strop domu zaadaptowanego ze stodoły?


Aby zbudować strop dla uzyskania drugiej kondygnacji podczas adaptacji stodoły na dom można zastosować dwa sposoby. Prostszy z nich to drewniana, niezależna konstrukcja wewnętrzna. Taki strop nie wymaga wkuwania się w zewnętrzne ściany. Kosztowniejszym i bardziej pracochłonnym sposobem jest strop z żelbetowych lub ceramicznych prefabrykatów.  
 

Urok poddasza w domu w którym kiedyś była stodoła


Stodoły z założenia mają wysokie poddasze. Jest to niewątpliwy atut tych budynków i jeden z decydujących elementów, dla których ludzie chcą te budynki gospodarcze przerabiać na własne domy. Duża przestrzeń, daje ogromne możliwości a wysokie położenie strychu urzeka widokiem.

Poddasze do najlepsze miejsce na sypialnie, garderobę, komfortową łazienkę czy nawet salon kąpielowy. Ilość  pomieszczeń na poddaszu uzależniona jest od tego ile osób ma mieszkań w domu.
 

Okna na poddaszu domu z zaadaptowanej stodoły


Planując okna na poddaszu musimy zdecydować czy wbudować je w ścianach pionowych czy w dachu (okna połaciowe).  Pierwsze rozwiązanie jest  zdecydowanie tańsze i sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak sypialnia czy łazienka, ale drugie z nich da nam zdecydowanie lepszą jakość doświetlenia poddasza.  Okna połaciowe nie zajmują cennej dla aranżacji powierzchni ścian oraz są o wiele bardziej efektowniejsze, szczególnie w rozgwieżdżoną noc.  
 

Czy do domu z adaptowanej stodoły warto dobudować ganek?


Dobudowa ganku zmienia surową bryłę stodoły. Ganek sprawia, że budynek staje się bardziej „domowy”.  Dlatego ganek jest dobrym rozwiązaniem, kiedy chcemy nadać budynkowi bardziej przytulny charakter. Atutem posiadania takiego pomieszczenia jest nowa przestrzeń w której można zostawić mokre buty, parasol, płaszcze i kurtki.

Jeżeli naszym zamiarem  jest zachowanie oryginalnego kształtu budynku, to nasz przedpokój będziemy musieli wygospodarować gdzieś w strefie dziennej mieszkania w okolicy drzwi wejściowych.  Sposób jego aranżacji to kwestia osobistych upodobań i osobistej kreatywności.