Planowanie zieleni w ogrodzie

Ogród to przestrzeń, która powinna stanowić integralną część z naszym domem. Zwykle myślimy o ogrodzie jak o miejscu odpoczynku i beztroski, stąd powinien być wygodny i przyjemny. Zgadzacie się? Zatem, do dzieła!

Decydując się na założenie ogrodu, warto pamiętać, że można mu nadać dowolną formę. Im więcej damy z siebie na etapie projektowania, tym lepszy i ciekawszy efekt osiągniemy. Na szczęście projekt ogrodu nie musi spełniać żadnych norm, nie wymaga uzyskania oficjalnych pozwoleń, a błędy w jego wykonaniu nie grożą katastrofą budowlaną, pod warunkiem że zmieści się on w ogólnie przyjętym ładzie przestrzennym, nie będzie w sposób negatywny oddziaływał na otoczenie czy środowisko i nie „wejdziecie” ze swoim pomysłem na teren sąsiada. Podczas projektowania należy się podporządkować niektórym przepisom prawnym dotyczącym wyglądu ogrodzeń, lokalizacji stref składowania odpadów oraz sadzenia dużych drzew.
 

Od czego zacząć planując ogród?

Aranżację ogrodu należy rozpocząć od ustalenia ogólnego zagospodarowania przestrzeni. Do tego celu niezbędne będą kawałek papieru i ołówek, a może nawet podstawowy program graficzny (co jest uzależnione od chęci i umiejętności projektującego). Te pomoce pozwolą na skuteczny i przemyślany podział przestrzeni, wydzielenie stref funkcjonalnych i ciągów komunikacyjnych. Następnie, poruszając się zgodnie z zasadą: od ogółu do szczegółu, należy realizować kolejne detale. Dopiero w tym momencie przychodzi czas, aby zacząć dobierać odpowiednie gatunki roślin.

Większość świeżo upieczonych właścicieli nowych ogrodów najczęściej zaczyna zakładanie ogrodu od nieprzemyślanych zakupów w centrum ogrodniczym. W tym miejscu, tak samo jak poprzednio, należy rozpocząć dobór gatunków od roślin największych. Wybieramy duże drzewa i określamy ich lokalizację. Projektujemy zieleń osłonową, trawnik, główne rabaty, a dopiero później przystępujemy do sadzenia „kwiatków”.
 

Ogród jak z obrazka

Podczas pracy nie wolno zapominać o dopasowaniu przestrzeni ogrodu do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Należy wziąć pod uwagę, że inaczej powinien wyglądać ogród, w którym będzie się bawić gromadka dzieci, a inaczej ten, w którym chcą wypoczywać dorośli. Bardzo ważne jest też uwzględnienie warunków terenowych, jakimi dysponujemy. Pamiętajcie, że inne gatunki roślin zaproponujemy do nasłonecznionego, dużego ogrodu założonego na skarpie, gdzie ilość słońca jest wprost odwrotna do poziomu wody w glebie, a inaczej potraktujemy zacieniony, niewielki kącik pomiędzy budynkami.

Dobór roślin musi także odpowiadać temu, ile czasu chcemy poświęcić na ich pielęgnację. Jeśli czujecie, że prace ogrodowe nie są Waszym ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu, nie znaczy to, że musicie rezygnować z ogrodu. Po prostu zdecydujcie się na prostą, minimalistyczną aranżację, która zapewni wam chwilę relaksu wśród zieleni, a nie będzie obciążeniem związanym z systematyczną pielęgnacją roślin. Zaprojektujcie prostą w utrzymaniu przestrzeń z dużą ilością nawierzchni utwardzonych (wbrew pozorom trawnik to najbardziej wymagający fragment ogrodu), dekoracyjnej małej architektury, w której rośliny będą pełniły jedynie rolę uzupełniającą. Wprowadźcie gatunki iglaste, mało wymagające krzewy zimozielone i trawy ozdobne. Jeśli jednak czujecie, że za oknem chcielibyście widzieć raczej kolorowe rabaty zalane mnóstwem kwitnących krzewów i bylin, zdecydujcie się na ogród w stylu angielskim z rozległymi trawnikami, zdobnymi altankami i mnóstwem kwitnących roślin. Zamontujcie pergole i kratki z pnączami, a nawet pokuście się o wyczarowanie oczka wodnego.

Warning: Illegal string offset 'ad#stat_data' in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 57 Fatal error: [] operator not supported for strings in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 66