Kable w mieszkaniu - nie jesteś skazany na ich widok

Rzucone bezwładnie burzą estetykę przestrzeni. Zwinięte w kłębek i przepięte opaskami zaciskowymi wydają się choć trochę uporządkowane, jednak nadal daleko im do wnętrzarskiej perfekcji, która jest marzeniem niejednego z nas. Kable – bo o nich mowa – to nieodłączny element każdego domu. Szpecą biurka, odwracają uwagę od stylowego sprzętu RTV i, co szczególnie niebezpieczne, kuszą najmłodszych lokatorów, którzy za wszelką cenę chcą rozwikłać zagmatwaną zagadkę.

W dobie cyfryzacji i technologicznego boomu mieszkanie staje się magazynem przewodów zarówno niezbędnych, jak i tych mniej potrzebnych, które prowadzą do urządzeń używanych raz na jakiś czas. Jak opanować te kłopotliwe kłębowiska kabli, bez konieczności pozbawiania się dostępu do sieci oraz technologicznych przyjemności? Mamy na to kilka sposobów!


Trudna sztuka maskowania


Nawet najpiękniej urządzone wnętrze może zepsuć widok przewodu biegnącego od smukłego ekranu telewizora do gniazdka elektrycznego, które zlokalizowane jest na sąsiedniej ścianie. Żeby więc połączyć praktyczne z pożytecznym, a przy tym i estetycznym, warto wybrać meble RTV, które razem z nowoczesnym sprzętem stworzą spójną całość. Specjalne szafki i półki z otworami do przeprowadzenia kabli pozwolą sprytnie zakamuflować plątaninę łączy, gwarantując oczekiwany efekt – bez widoku bezwiednie zwisających sznurów. Ich zaletą jest także zapewnienie dodatkowej przestrzeni do przechowywania, bo obok licznych kabli znajdzie się miejsce, chociażby dla płyt DVD czy pilotów. Z większymi odległościami skutecznie poradzą sobie listwy przypodłogowe oraz maskownice, które dzięki dyskretnej formie i odpowiednio dobranej kolorystyce znakomicie wtopią się w wystrój pokoju.


Ścienne kryjówki


Nowoczesne wnętrza to często minimalistyczne aranżacje, gdzie króluje zasada „mniej znaczy więcej”, więc dodatkowa komoda czy pojemna szafka będą psuć harmonię przestrzeni. W tym przypadku ściany mogą stać się skarbnicą poplątanych kabli! Uchwyty maskujące pod telewizor, dzięki oryginalnej formie, nie dość, że zakryją szereg przewodów, to dzięki praktycznym półkom posłużą także jako dekoracja przestrzeni, na której będzie można umieścić ciekawą ozdobę czy designerski modem Wi-Fi.

Do bardziej inwazyjnych metod na kamuflaż przewodów zaliczane są również specjalne „tunele” wykute w ścianie, które po schowaniu i zabezpieczeniu kabli, zostają ponownie zagipsowane. Wymaga to jednak kucia, wiercenia i pomocy fachowca, a w razie nagłej metamorfozy aranżacji oznacza... kolejny remont. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, czy sprzęt RTV zawsze będzie stał w wybranym miejscu, lepiej sięgnąć po bardziej elastyczne alternatywy.


Przyłącz się do sieci... bez sieci kabli


Najlepszy sposób na zamaskowanie kabli wiąże się z postępem technologicznym! Coraz częściej, dzięki innowacyjnym systemom bezprzewodowym, plątanina różnorakich łączy może stać się jedynie sennym koszmarem urządzającego. Żeby „podpiąć” się do sieci, wystarczy zamiast tradycyjnych odbiorników, wybrać designerski modem pełniący funkcję routera Wi-Fi, który poza funkcjonalnym zastosowaniem, będzie też dekoracyjnym elementem przestrzeni. Stylowe urządzenie o ciekawej formie oraz minimalistycznym wzornictwie dyskretnie wtopi się w wystrój każdej aranżacji – począwszy od skandynawskiej, po klasyczną czy industrialną.

Jego kompaktowe wymiary zapewniają także dużą mobilność, a więc w razie gdy będziemy chcieli poprzestawiać meble i wymienić jesienną kompozycję na półce z łatwością przeniesiemy też modem, który w przeciwieństwie do licznych przewodów nie dość, że nie zajmuje miejsca, to wpływa na estetykę przestrzeni. Designerskiego modemu, który wyróżnia się ciekawym wyglądem, nie musimy chować, a wręcz możemy go wyeksponować, jednocześnie zwiększając zasięg Wi-Fi, którego nie będzie tłumić szafka czy biurko.


Wi-Fi w inteligentnym domu


Domowa sieć Wi-Fi to przede wszystkim znacznie mniej kabli i ograniczeń oraz dużo więcej wygody dla domowników. Wysoka przepustowość innowacyjnych modemów oznacza dostęp do Internetu z każdego miejsca i urządzenia znajdującego się w mieszkaniu, a tym samym sprzyja rodzinnej rozrywce – licząc od seansu filmowego na kanapie w salonie, po emocjonującą grę z przyjaciółmi na konsoli, poszukiwanie inspirujących wnętrzarskich porad na laptopie lub smartfonie, a kończąc na muzycznych doznaniach na tarasie podczas letniej, spontanicznej imprezy. Wszystko to bez kilometrów ciągnących się przewodów, poszukiwania przedłużaczy i potykania się o sznury elektryczności! Duży zasięg działania innowacyjnych modemów internetowych pozwala na więcej przyjemności i spędzanie czasu tak, jak lubimy.

System bezprzewodowy na wszystkich urządzeniach przenośnych oraz sprzętach RTV znajdujących się w mieszkaniu to zaledwie początek technologicznego zaawansowania. Transmisja danych za pomocą modemu pełniącego funkcję routera Wi-Fi pozwala wyeliminować kable łączące komputer z drukarką czy skanerem w domowym biurze, a „Internet rzeczy” dociera też do kuchni, łazienki czy nawet pralni. Inteligentne rozwiązania skomunikowane za pomocą Wi-Fi, dają możliwość zdalnego sterowania temperaturą w lodówce, wyłączenia pralki, gdy jesteśmy jeszcze w pracy, włączenia piekarnika, zanim otworzymy bramę garażową czy chociażby sprawdzenia bieżących parametrów zmywarki.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia dostępne w ramach inteligentnych systemów Wi-Fi, jak na przykład zarządzanie siecią bezprzewodową w domu lub biurze. Oprogramowanie może zarządzać podziałem łącza pomiędzy podłączonymi do sieci urządzeniami, co zapewnia wszystkim użytkownikom bezproblemowe i optymalne połączenie z internetem.

Wbrew modzie na industrialny wystrój i sieci porozciąganych przewodów wiszących u sklepienia sufitu, te wiążące komputer z modemem internetowym czy telewizor z gniazdkiem elektrycznym należą elementów, które obowiązkowo trzeba ukryć. To jednak nic trudnego! Wystarczy kilka praktycznych maskownic, funkcjonalna zabudowa meblowa lub designerski uchwyt pod TV i koniecznie modem Wi-Fi, który ogranicza liczbę mało efektownych łączy do zera.

źródło: https://www.homebook.pl/artykuly/4011/dom-bez-kabli-to-mozliwe-zobacz-jak-sprytnie-ukryc-kable-w-mieszkaniu