Jak urządzić 40 m w bloku aby chciało się tam wracać?

Każdy człowiek mierzy rzeczywistość swoją miarą. Dla jednych 40 metrów kwadratowych to wielkość optymalna, inni marzą o dodatkowym pokoju. Wszystko zależy oczywiście od ilości lokatorów, ich potrzeb i stylu życia.

W poniższym artykule chcemy udowodnić, że na 40 metrach można wygodnie funkcjonować. Dla wielu ludzi to mieszkanie "nie na zawsze", a jedynie pierwszy przystanek na życiowej mapie. Warto jednak ten początek uczynić szczęśliwym, wygodnym i pięknym. Każdy dom jest przecież tak samo ważny!
 

Praktyczne meble - modułowe i na wymiar


Przestrzeń 40-metrowego mieszkania powinna być przede wszystkim świetnie zorganizowana. Warto zatem zrezygnować z ciężkich antyków na rzecz pojemnych i funkcjonalnych mebli modułowych. Modułowe półki, szafki i regały przypominają nieco kultową grę Tetris - można je dowolnie ze sobą łączyć, tworząc tym samym zabudowę meblową idealnie dopasowaną do danego pomieszczenia. Podobnie rzecz się ma ze strefą wypoczynkową. Nowoczesne narożniki modułowe są zbudowane z ruchomych części i wyposażone w wygodne pufy, zagłówki czy podłokietniki. Pamiętaj - w niewielkim mieszkaniu warto wykorzystać każdy zakamarek. Jeśli dysponujesz ścienną wnęką, wbuduj w nią pojemną szafę, jeżeli brakuje Ci miejsca na stół - postaw na składany blat montowany do ściany. Warto inwestować w meble na wymiar – dzięki nim Twoje mieszkanie zyska na ergonomii!


Porządek to podstawa!


Niewielkie mieszkanie powinno być podzielone na wyraźne strefy - dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci utrzymać w nim ład. Zadbaj o kącik jadalniany łączący aneks kuchenny i strefę wypoczynkową, biurko do pracy oddzielone od reszty salonu niewielkim regałem, toaletkę wyposażoną w wygodne szuflady stojącą w narożniku sypialni. Dzięki takim podziałom błyskawicznie staniesz się kapitanem swojego 40-metrowego centrum dowodzenia. W zapanowaniu nad chaosem pomogą Ci sprytne systemy porządkowania przestrzeni - organizery i kosze, które możesz ukryć w szafie wnękowej, łóżko z pojemną skrzynią czy niebanalny stary kufer, który może wcielić się w rolę stolika kawowego. Aranżując swoje mieszkanie, pokuś się o minimalizm - nie gromadź rzeczy z myślą, że "kiedyś się przydadzą". Mieszkasz tu teraz i właśnie teraz, ma tu być wygodnie i funkcjonalnie!


Ściany w wersji light


Czasem, aby niewielkie mieszkanie nabrało lekkości, warto usunąć niewielki fragment ściany, lub zdjąć któreś z drzwi wewnętrznych. Oczywiście, nie namawiamy do całkowitego łączenia przestrzeni - określone strefy powinny zostać zachowane. Warto czasem jednak część ścianki działowej zamienić na ażurowe panele 3D, a pełne, drewniane drzwi zastąpić subtelnym przeszklonym wariantem przesuwanym. Prawdą jest jednak, że tego rodzaju rozwiązania lepiej sprawdzają się w przypadku mieszkań singli lub par. Mieszkając z dziećmi, warto zapewnić intymność zarówno sobie, jak i im. Każdy czasem potrzebuje odrobiny oddechu we własnej samotni.


Funkcjonalna zamiana


Mieszkania liczące 40 metrów, są zazwyczaj dwupokojowe. Co jednak począć w momencie, kiedy zależy nam na wydzieleniu trzeciego pomieszczenia np. na gabinet lub pokój dziecięcy? W takiej sytuacji warto zastanowić się nad przeniesieniem kuchni do salonu i zaadaptowaniu pierwotnego kuchennego wnętrza na trzecie, niezależne pomieszczenie. Taki zabieg sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy salon jest na tyle duży, aby mógł powstać w nim niewielki aneks.


Postaw na podział


Drażni Cię, że Twoje 40-ści metrów to studio? Pomyśl o podzieleniu pokoju na dwa mniejsze albo wygospodaruj w nim zaciszny kącik sypialniany. Z pomocą przyjdą Ci ścianki ze szkła, designerskie luksfery lub specjalna zabudowa na kształt szafy wnękowej. Jeśli marzy Ci się alkowa zaaranżowana pod oknem, sięgnij po sposób pierwszy. Dzięki przeszkleniom sprytnie odizolujesz łóżko od reszty mieszkania, jednak do części dziennej wciąż będzie docierało naturalne światło. Drugie rozwiązanie spodoba się osobom, które gustują w spójnych, jednolitych aranżacjach i bardzo kameralnych sypialniach. Łóżko możesz ukryć w przedłużeniu szafy, a pod nim zamontować pojemne szuflady. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce na pościel czy odzież sezonową.

Mimo, że blokowe 40 metrów to nie nowojorski loft, można zaaranżować je w sposób godny pozazdroszczenia. Urządzenie mieszkania dostosuj przede wszystkim do własnych potrzeb i do potrzeb swoich najbliższych. Dzięki sprytnym podziałom przestrzeni i ergonomicznym meblom z pewnością stworzycie funkcjonalny, stylowy dom, do którego zawsze będziecie wracać z przyjemnością.

źródło: https://www.homebook.pl/artykuly/1662/sprytne-pomysly-na-aranzacje-40-metrowego-mieszkania-w-bloku