Moduły przyszłością wypoczynku

Świat podąża w stronę zielonych rozwiązań. W dobie gwałtownych zmian klimatu rosnąć będzie znaczenie ekologicznych technologii i materiałów. Zmieniają się też trendy w turystyce, która zmierza w stronę większego kontaktu z naturą. Budownictwo modułowe może być na to odpowiedzią.
 

Lokalnie, bezpiecznie, aktywnie

W nadchodzących latach nasilą się negatywne skutki globalnego ocieplenia, co będzie miało przełożenie na stan światowej gospodarki. Można założyć, że ekologiczna rewolucja będzie trwać, a prawodawcy i inwestorzy będą intensywniej korzystać z zielonych technologii. Ich znaczenie wzrośnie w obliczu kurczących się zasobów naturalnych.

Zmiany czeka rynek turystyczny. Można przypuszczać, że zjawisko flygskam – wstydu przed lataniem – wpłynie na zwiększenie lokalności podróży. Motywowani troską o planetę, będziemy raczej wybierać pobliskie jeziora niż wczasy na Malediwach. Wiele wskazuje, że postawimy na kontakt z naturą i powolne, survivalowe wakacje.

W związku z sytuacją, na którą wpływa również pandemia COVID-19 analitycy rynku turystycznego twierdzą, że domki letniskowe czeka prawdziwy renesans. Można być pewnym, że hotele nie upadną, ale raczej będziemy skłaniać się do dystansowania społecznego, a oddalone od siebie domki na wakacyjnych osiedlach nadają się do tego lepiej niż wielopiętrowe budynki.

Branże przygotowują się do zmian, dostosowując oferty i stosowane technologie do wymagań klientów. Za pragnieniem ekologicznych wakacji, idą też zmiany w samej technologii budowy domów wypoczynkowych czy hoteli; nie tylko nie chcemy zostawiać za sobą śladu węglowego, ale także nie chcemy, żeby czyniło to miejsce naszego wakacyjnego noclegu.
 

Budownictwo nadchodzących lat

Zmieni się też sektor budowlany. Choć tradycyjny sposób budowy pozostanie wiodącym stylem stawiania budynków, będzie musiał zwrócić się w stronę zeroemisyjności, niskich strat energetycznych i przyjaznych środowisku materiałów. Na pewno jednak rosnąć będzie znaczenie budownictwa modułowego, które spełnia wszystkie ekologiczne kryteria.

Tradycyjny sposób budowy generuje spore koszty środowiskowe, wymaga też czasu. Trzeba przygotować plac budowy, zgromadzić maszyny i zespół budowlany, do tego używa się niezbyt przyjaznych środowisku materiałów w postaci betonu. Pewną trudnością jest też wybudowanie metodą tradycyjną np. hotelu w środku lasu, bowiem często wymaga to doprowadzenia specjalistycznej infrastruktury do danego miejsca, ma też negatywny wpływ na okoliczne środowisko.

Rozwijana w Polsce technologia budownictwa modułowego rozwiązuje te problemy. Moduły, z których konstruowane są budynki, składa się w fabryce i transportuje na miejsce budowy, gdzie mogą zostać zamontowane w ciągu kilkunastu dni. To znacznie ogranicza negatywny wpływ budowy na okoliczne środowisko.
 

Złóż i buduj gdziekolwiek chcesz

 
Bazą każdego modułu jest drewniany szkielet wypełniony izolacją z wełny mineralnej wykończony wewnątrz i na zewnątrz według aktualnych trendów rynkowych – mówi Roman Jakubowski, Dyrektor Handlowy z firmy Unihouse S.A. – Technologia jest niezwykle dokładna, a produkcja i kontrola jakości w fabryce gwarantują najwyższą jakość. Moduły są gotowe do zamieszkania i cechują się doskonałą izolacyjnością, zarówno cieplną, jak też akustyczną.

Ponieważ większość pracy odbywa się w fabryce, a w miejscu przeznaczenia następuje tylko montaż, odpada niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych na proces budowy. Zamontowanie modułów w docelowej lokalizacji trwa od kilku do kilkunastu dni. Będzie to szczególnie istotne w kontekście coraz większej nieprzewidywalności pogody.

Budynki modułowe można wznosić nie tylko w środku lasu, ale także w pobliżu plaż, jezior czy rzek. Moduły skonstruowane są z drewna, które jest materiałem całkowicie odnawialnym. Ośrodek wypoczynkowy wybudowany z pomocą technologii modułowej będzie wywierać niewielki wpływ na środowisko, bowiem używane przy projekcie, konstrukcji i montażu rozwiązania są ekologiczne, a materiały odnawialne.
 

Docenione na całym świecie

Choć głównym rynkiem inwestycji dla Unihouse pozostaje Skandynawia, firma coraz mocniej zaznacza swoją pozycję w Polsce. Wyprodukowała ona 92 bungalowy postawione przy słynnej inwestycji Park of Poland. Inwestycja odbyła się we współpracy z biurem architektonicznym Tremend oraz Hotel Professionals, firmą doradczą branży hotelowej. Kolejnym przykładem jest dwupiętrowy Hotel Iskra w Mierzęcicach, co dowodzi, że technologia modułowa sprawdza się zarówno przy niższych budynkach jak i wielokondygnacyjnych.

Moduły umożliwiają rozbudowę, więc gdyby okazało się, że hotel czy ośrodek wypoczynkowy jest oblegany, można go łatwo powiększyć, co nie jest takie oczywiste w wypadku tradycyjnego budownictwa. Wiele wskazuje na to, że zarówno rynek budowlany, jak też turystyczny, czekają w najbliższych latach duże zmiany, ale pewnym jest, że technologia modułowa będzie miała duży wpływ na oba sektory.

 

Warning: Illegal string offset 'ad#stat_data' in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 57 Fatal error: [] operator not supported for strings in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 66