Energooszczędne rozwiązania w nowoczesnym budownictwie

W branży budowlanej następuje zwrot ku materiałom i narzędziom, które pozwalają zmniejszyć ilość zużywanej w obiektach energii. Wymuszają to zmieniające się przepisy, ale również rosnąca świadomość ekologiczna ludzi. Liczby mówią same za siebie. Zrównoważone budynki z prośrodowiskowymi certyfikatami zajmują już w Polsce ponad 17 mln m2.
 
Do 2050 roku Europa ma stać się kontynentem neutralnym dla klimatu z zerowym poziomem emisji gazów cieplarnianych netto oraz wzrostem gospodarczym oddzielonym od wykorzystania zasobów naturalnych. Tak zakłada strategia Unii Europejskiej ochrzczona mianem "Europejski Zielony Ład". Również w związku z tym sektor budowlany, odpowiedzialny za znaczną część zużycia energii na tym obszarze, zaczyna przechodzić transformację zmierzającą w kierunku energooszczędnych rozwiązań. Od stycznia 2021 roku zaczną w Polsce obowiązywać nowe Warunki Techniczne, które zaostrzą wymagania w zakresie energooszczędności budynków. Do zmienionych standardów będą musiały być dostosowane obiekty, których inwestorzy dostaną pozwolenie na budowę począwszy od początku przyszłego roku, ale także stare budynki modernizowane i rozbudowywane po 31 grudnia 2020 roku. Jednak już teraz wiele projektów architektonicznych zgodnych jest z WT 2021. Nowe regulacje obniżają dopuszczalny współczynnik Ep określający roczne zapotrzebowanie energii nieodnawialnej na ogrzewanie, wentylację, chłodzenie, oświetlenie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Według zaostrzonych przepisów dla mieszkalnych budynków jednorodzinnych będzie wynosił on 70 kWh/m2, dla wielorodzinnych 65 kWh/m2, a dla obiektów użyteczności publicznej 45 kWh/m2. Obniżone zostaną także współczynniki przenikania ciepła U dla poszczególnych elementów konstrukcji budynku.
 

Jak nie tracić energii?

Zmniejszenie ilości zużywanej w budynkach energii znacznie ułatwiają nowoczesne i coraz bardziej zaawansowane technologicznie dostępne na rynku urządzenia i materiały. Według różnych rachunków najwięcej ciepła z budynku - nawet do 40% - ucieka z pomieszczeń zamkniętych przez wentylację. Można temu zapobiec i zmniejszyć wydatki na ogrzewanie budynku stosując wentylację z rekuperacją. Dostarcza ona świeże, oczyszczone powietrze do wewnątrz, usuwa zużyte, o wysokiej zawartości CO2, odzyskując z niego energię. Dzięki temu dom nie staje się zbyt szczelny.
 
Duże znaczenie ma również optymalne usytuowanie budynku względem stron świata, pozwalające maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną. Ważna jest także odpowiednia izolacja okien i drzwi oraz skonstruowanie ścian z materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła. Oszczędności w opłatach za energię przynosi też fotowoltaika. Wykorzystanie potencjału energetycznego słońca warunkuje pogoda i rodzaj instalacji. Zakłada się jednak, że realne zyski z panelu fotowoltaicznego przeciętnie są odczuwalne po 8 - 10 latach od jego instalacji (bo koszt zamontowania go wciąż jest dość wysoki).
 

Gwarancja energooszczędności

Wykorzystywanie zużywających niewielką ilość energii rozwiązań w budownictwie potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Stara się o nie coraz więcej inwestorów.
 

- Najpopularniejszy w Polsce jest brytyjski system BREAAM, dość często stosowany jest także LEED. Certyfikowane są głównie biurowce, ale w Polsce mamy już także kilka certyfikowanych szkół, restauracje i inwestycje mieszkaniowe. Uzyskanie certyfikatu podnosi wartość inwestycji, poza tym sprawia, że budynek jest tańszy w użytkowaniu. Łatwiej uzyskać na niego finansowanie z banków lub funduszy inwestycyjnych – wyjaśnia Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe z firmy Thermaflex, producenta systemów izolacyjnych.


Uzyskanie certyfikatu BREAAM czy LEED jest pracochłonne i wcale nie takie łatwe, wiążą się z tym również koszty - dokumentacji czy rejestracji. Inwestycje oceniane są pod kątem różnych parametrów związanych ze zużyciem energii, wody, wykorzystanymi materiałami, produkowanymi odpadami, jakością powietrza we wnętrzu czy wreszcie terenem, na którym stawiany jest budynek. To wszystko wpływa na ostateczną ocenę obiektu wyrażaną w punktach. Producenci materiałów budowlanych zauważyli tę potrzebę i sami informują, że ich produkty znajdą zastosowanie w obiektach ubiegających się o certyfikat BREAAM czy LEED. Te deklaracje zazwyczaj potwierdzają certyfikaty środowiskowe wyrobów takie jak Cradle to Cradle czy Deklaracje Środowiskowe Produktów (EPD).

W procesie certyfikacji BREAAM i LEED istotne są nie tylko widoczne po skończeniu budynku elementy, ale też te, które będą ukryte przed ludzkim wzrokiem – jak na przykład izolacje instalacji. Odpowiednio dobrane w systemach ogrzewania i ciepłej wody pozwalają ograniczyć straty ciepła do minimum i zapewniają efektywną dystrybucję. Natomiast w przypadku instalacji wody zimnej chronią przed kondensacją pary wodnej oraz wraz z kablami grzewczymi, stanowią skuteczne zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem. Ponadto zmniejszają czas pracy agregatu chłodzącego co wpływa znacząco na ilość zużytej energii, zapewniając bezpieczne funkcjonowanie instalacji.  Zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiału izolacyjnego, przy odpowiednio dobranej grubości, pozwala osiągnąć te cele. Właśnie tego typu materiały jak izolacje ThermaSmart PRO firmy Thermaflex, to świadomy wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego, przede wszystkim zgodnego z wymaganiami prawnymi, związanymi z oszczędnością energii oraz bezpieczeństwem, z uwzględnieniem również jego wpływu na środowisko.
 

Kto na tym korzysta?

Minimalizowanie strat energii stało się jednym z ważniejszych celów współczesnego budownictwa wydatnie wspieranym przez producentów "zielonych" narzędzi i rozwiązań. Ten trend przybiera na sile, z korzyścią dla środowiska, ale też użytkowników budynków. Oni te zmiany odczuwają w swoich portfelach.

 

Warning: Illegal string offset 'ad#stat_data' in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 57 Fatal error: [] operator not supported for strings in /usr/home/setmax/domains/stylbudowa.pl/public_html/themes/portal/templates/footer.php on line 66