Cięcie laserem w przemyśle

Technologia laserowa już dawno przestała być dostępna jedynie dla nielicznych i stosowana w wąskim zakresie. Obecnie laser jest urządzeniem, które w coraz większej ilości branż zaczyna odgrywać fundamentalną rolę. Taka sytuacja ma miejsce przykładowo w przemyśle. Coraz więcej przedsiębiorstw wychodzi bowiem naprzeciw oczekiwaniom klientów, podnosząc jakość świadczonych usług. Działanie to odbywa się właśnie w ramach wprowadzania do procesów produkcyjnych nowoczesnych technologii.

Nowoczesne technologie laserowe

Spośród różnych innowacyjnych technologii w szczególnie szybkim tempie ewoluują te laserowe. Stosowane są one najczęściej do obróbki szerokiego grona materiałów. Firmy oferujące usługi związane z cięciem laserowym wykorzystują między innymi lasery 2D przeznaczone do cięcia blach płaskich. Jednakże, maszyny te mimo wysokiego poziomu zaawansowania, nie są w stanie swą funkcjonalnością nadążyć za nieustannie wzrastającym zapotrzebowaniem współczesnego przemysłu. Z tego też względu, w odniesieniu do bardziej wymagających oraz skomplikowanych projektów, zastosowanie znajdują rozwiązania stosujące systemy laserowe 3D. Umożliwiają one po pierwsze obróbkę detali przestrzennych, a po drugie zastępują różne tradycyjne technologie. Wycinanie laserowe znajduje coraz większe wykorzystanie w przemyśle, zwłaszcza przez szczególne właściwości lasera, które umożliwiają wykonanie wielu dokładnych operacji technologicznych na różnorodnych typach materiałów, z precyzją oraz wydajnością znacznie wyprzedzającą metody konwencjonalne.
 

Istota i metody cięcia laserem

Cięcie laserem opiera się na procesie, w ramach którego na obszarze ciętego materiału wprowadzane są duże dawki energii, posiadającej postać wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Takie działanie powoduje, przez wzgląd na zastosowaną metodę cięcia, albo topienie, spalanie lub też sublimację usuwanego fragmentu materiału. Cięcie blach realizowane z pomocą lasera najczęściej wymaga także obecności niezwykle czystego gazu technicznego. W tym celu stosuje się przede wszystkim tlen oraz jego mieszaniny, a także azot czy argon. Z uwagi na metodę cięcia, wspomniane gazy mogą spełniać kilka funkcji. Zalicza się do nich:

- umożliwianie spalania wzdłuż krawędzi cięcia – gdzie stosuje się tlen bądź mieszaniny tlenu. Rodzaj cięcia, oparty na spalaniu danego elementu przez laser oraz gazy techniczne, określany jest metodą wypalania;

- powodowanie wydmuchania materiału stopionego przez urządzenie laserowe podczas cięcia – gdzie stosuje się gaz obojętny, przykładowo azot. Ten typ metody nazywa się cięciem przez topienie oraz wydmuchiwanie. Ma ona zastosowanie w szczególności w czasie cięcia aluminium, stali wysokostopowych, a także niemetali;

- umożliwianie odparowania w swej atmosferze stopionego przez urządzenie laserowe materiału. Taki typ cięcia nosi nazwę cięcia przez odparowanie. Wykorzystuje się go przede wszystkim do przecinania materiałów nietopliwych, przykładowo drewna, a także niektórych tworzyw sztucznych.
 

Korzyści cięcia za pomocą lasera

Jak już wspomniano, dynamiczny rozwój współczesnych technologii sprawia, iż szereg sektorów gospodarki przechodzi prawdziwą rewolucję. Z katalogu nowoczesnych technologii, to właśnie rozwiązania z wykorzystaniem lasera zaskakują niemal z dnia na dzień. Do zasadniczej korzyści wynikającej z cięcia laserem można zaliczyć przede wszystkim szybkość tej metody. Dodatkowo, ze względu na specyfikę wiązki laserowej, całościowy proces cięcia przebiega bardzo sprawnie, a wycięty element z reguły nie wymaga dalszej obróbki. Można więc stwierdzić, iż detal poddany cięciu laserowemu od razu nadaje się do użytku albo bezpośredniego zamontowania. Kolejną zaletą cięcia laserowego jest bez wątpienia całkowita eliminacja zbytecznych uszkodzeń materiału. Energia lasera precyzyjnie przechodzi bowiem przez linię cięcia, dzięki czemu oddziałuje ona tylko na ten fragment powierzchni, na który została skierowana. Nie tworzy zatem żadnych zmian o charakterze termicznym w przestrzeni pozostałej struktury materiału.


Profesjonalne usługi cięcia laserem

Już od wielu lat cięcie laserowe stanowi jedną z najszybciej rozwijających się technologii cięcia termicznego. Coraz więcej przedsiębiorstw, zamawiając gotowe komponenty, wymaga takiej jakości cięcia, jaką zapewnia jedynie cięcie laserem. Warunkiem pozyskania wysokiej jakości i dokładności cięcia oraz gładkiej powierzchni, są jednak nie tylko nowoczesne urządzenia, ale i kompetentni pracownicy. Nowoczesne usługi dotyczące cięcia laserem blach 2D oraz rur i profili 3D realizuje przykładowo Fabryka 4x4. Specjalnością tego przedsiębiorstwa jest profesjonalna obróbka metalu, realizowana w oparciu o indywidualne zamówienie każdego klienta. Aby wykonać nawet najbardziej skomplikowane zlecenie, firma ta wykorzystuje najnowocześniejsze techniki pracy, do których należy przykładowo technologia laserowa typu Fiber. Fabryka 4x4 oferuje również kompleksowe usługi związane z obróbką metali, a także zajmuje się produkcją sprzętu off-roadowego.